Vishay Thin Film PHP00805E2911BBT1
PHP00805E2911BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2911BBT1
Brief Description
RES SMD 2.91K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2911BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2911BBT1
QUANTITY
PHP00805E2911BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2911BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2911BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2911BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2911BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2911BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2911BBT1
CONN BASE SIDE ENTRY SZ5 PG16 datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.3K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES WW HARDWARE KIT 225W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf