Rohm Semiconductor MCR03ERTJ1R1
MCR03ERTJ1R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ1R1
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ1R1.pdf
Availability of MCR03ERTJ1R1
QUANTITY
MCR03ERTJ1R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ1R1
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ1R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ1R1
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ1R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ1R1 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ1R1
IC ICELYNX-MICRO 176-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 125MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
8336-4 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
DIES AVIK/INSUL TERM 10-16AWG datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.88 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
1270 TB RIS CLA B/TYPE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 9SRT datasheet.pdf