Vishay Thin Film PHP00805E3160BST1
PHP00805E3160BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E3160BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E3160BST1.pdf
Availability of PHP00805E3160BST1
QUANTITY
PHP00805E3160BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E3160BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E3160BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E3160BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E3160BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E3160BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E3160BST1
CONN RCPT 8POS .100 26-30 30GOLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1A SCH6 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf