Vishay Thin Film PHP00805E4593BBT1
PHP00805E4593BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4593BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 459K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4593BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4593BBT1
QUANTITY
PHP00805E4593BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4593BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4593BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)459k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4593BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4593BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4593BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4593BBT1
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DECODER CMOS BCD-DEC 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC P600 datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY HARDWARE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
ARINC 600 ASSY PLUG RR SZ 3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf