Renesas Electronics America R5F2L36CCNFP#30
R5F2L36CCNFP#30 picture photo
Mfg. Part Number
R5F2L36CCNFP#30
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
R5F2L36CCNFP#30.pdf
Availability of R5F2L36CCNFP#30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5F2L36CCNFP#30 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F2L36CCNFP#30
Internal Part NumberEIS-R5F2L36CCNFP#30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/Lx/36C
PackagingTray
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART
PeripheralsLCD, POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LFQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F2L36CCNFP#30
Related LinksR5F2L36, R5F2L36CCNFP#30 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F2L36CCNFP#30 Details Description
Related parts for R5F2L36CCNFP#30
IC FPGA 822 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND TWIST-PAIR 100M datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TI900 144.4X38X0.12MM datasheet.pdf
BATT S-HVY DUTY 1.5V D SIZE ZINC datasheet.pdf