Vishay Thin Film PHP00805E4700BBT1
PHP00805E4700BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4700BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4700BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4700BBT1
QUANTITY
PHP00805E4700BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4700BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4700BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4700BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4700BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4700BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4700BBT1
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" YELLOW 1FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RING TONGUE datasheet.pdf
CTV 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 3150MA 120-277 datasheet.pdf