Stackpole Electronics Inc. HVCB2010FKL1K82
HVCB2010FKL1K82 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2010FKL1K82
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
HVCB2010FKL1K82.pdf
Availability of HVCB2010FKL1K82
QUANTITY
HVCB2010FKL1K82 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2010FKL1K82
Internal Part NumberEIS-HVCB2010FKL1K82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2010FKL1K82
Related LinksHVCB201, HVCB2010FKL1K82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2010FKL1K82 Details Description
Related parts for HVCB2010FKL1K82
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CA 0.56" datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT CTLR 11VQFN datasheet.pdf
FILTER LC 10PF 100MA 0504 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 30POS TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf