Vishay Thin Film PHP00805E4812BBT1
PHP00805E4812BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4812BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 48.1K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4812BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4812BBT1
QUANTITY
PHP00805E4812BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4812BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4812BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4812BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4812BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4812BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4812BBT1
RES 1K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK datasheet.pdf
MINITEK HDR VER POL&LAT- datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SINK 45X45X17.5MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf