Vishay Thin Film PHP00805E4991BST1
PHP00805E4991BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4991BST1
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4991BST1.pdf
Availability of PHP00805E4991BST1
QUANTITY
PHP00805E4991BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4991BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4991BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4991BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4991BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4991BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E4991BST1
CONN TERM BLOCK 7.62MM 5POS OR datasheet.pdf
INDICATOR 110V 19MM PROM BLUE datasheet.pdf
SENS VRS 5/8-18X2 24"LDS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 6.05 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE LINK KS 20A RB 23" datasheet.pdf