Vishay Thin Film PHP00805E5621BBT1
PHP00805E5621BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5621BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5621BBT1.pdf
Availability of PHP00805E5621BBT1
QUANTITY
PHP00805E5621BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5621BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5621BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5621BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5621BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5621BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E5621BBT1
CONN DB9 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 45mA Signage 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15+PE CBL SKT RA CRIMP datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT M CRIMP TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf