Vishay Thin Film PHP00805E5760BST1
PHP00805E5760BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5760BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 576 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5760BST1.pdf
Availability of PHP00805E5760BST1
QUANTITY
PHP00805E5760BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5760BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5760BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5760BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5760BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5760BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E5760BST1
RES SMD 7.69K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6.7A TO220FP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 9V OUT SIP VERT datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
IMPACT 6X14 GL RAM ASSY LF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf