Vishay Thin Film PHP00805E5972BBT1
PHP00805E5972BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5972BBT1
Brief Description
RES SMD 59.7K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5972BBT1.pdf
Availability of PHP00805E5972BBT1
QUANTITY
PHP00805E5972BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5972BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5972BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5972BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5972BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5972BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E5972BBT1
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR QUAD AND 14DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf