Vishay Thin Film PHP00805E61R9BBT1
PHP00805E61R9BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E61R9BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E61R9BBT1.pdf
Availability of PHP00805E61R9BBT1
QUANTITY
PHP00805E61R9BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E61R9BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E61R9BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E61R9BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E61R9BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E61R9BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E61R9BBT1
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 14VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB24 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 8.0MHZ CMOS SMD datasheet.pdf