Vishay Thin Film PHP00805E61R9BBT1
PHP00805E61R9BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E61R9BBT1
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E61R9BBT1.pdf
Availability of PHP00805E61R9BBT1
QUANTITY
PHP00805E61R9BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E61R9BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E61R9BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E61R9BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E61R9BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E61R9BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E61R9BBT1
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DL 4-INPUT 20SOEIAJ datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M2 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 40POS 15GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf