Vishay Thin Film PHP00805E7061BST1
PHP00805E7061BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E7061BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.06K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E7061BST1.pdf
Availability of PHP00805E7061BST1
QUANTITY
PHP00805E7061BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E7061BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E7061BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E7061BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E7061BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E7061BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E7061BST1
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 425V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 1.98M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 25A DO4 datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MC6 UNIVERSAL AC/DC, RELAY OSSD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf