Vishay Thin Film PHP00805E8981BST1
PHP00805E8981BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E8981BST1
Brief Description
RES SMD 8.98K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E8981BST1.pdf
Availability of PHP00805E8981BST1
QUANTITY
PHP00805E8981BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E8981BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E8981BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E8981BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E8981BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E8981BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E8981BST1
RELAY SSR 240VAC 5A ZC 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 63VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 275MA 1.3 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 20QFN datasheet.pdf