Vishay Thin Film PHP00805E8983BBT1
PHP00805E8983BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E8983BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 898K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E8983BBT1.pdf
Availability of PHP00805E8983BBT1
QUANTITY
PHP00805E8983BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E8983BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E8983BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)898k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E8983BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E8983BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E8983BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E8983BBT1
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC LP 4-CHAN 12V 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V CH 0805 datasheet.pdf
RES 43 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 1M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 14-24V datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf