TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-97AA
DTS20W15-97AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-97AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
DTS20W15-97AA.pdf
Availability of DTS20W15-97AA
QUANTITY
DTS20W15-97AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-97AA
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-97AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-97AA
Related LinksDTS20W, DTS20W15-97AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-97AA Details Description
Related parts for DTS20W15-97AA
IDC CABLE - AKC16B/AE16M/APK16B datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECVRY W/AMP 28MLP datasheet.pdf
IC PLD 10MC 10NS 24TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" YEL JACKS datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf