Vishay Thin Film PHP00805E98R8BBT1
PHP00805E98R8BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E98R8BBT1
Brief Description
RES SMD 98.8 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E98R8BBT1.pdf
Availability of PHP00805E98R8BBT1
QUANTITY
PHP00805E98R8BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E98R8BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E98R8BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)98.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E98R8BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E98R8BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E98R8BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E98R8BBT1
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50MHZ 8SO datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48-SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A I2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf