Vishay Thin Film PHP00805H1370BBT1
PHP00805H1370BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1370BBT1
Brief Description
RES SMD 137 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1370BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1370BBT1
QUANTITY
PHP00805H1370BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1370BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1370BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1370BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1370BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1370BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1370BBT1
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 12POS R/A AU datasheet.pdf
CBL 35POS 0.5MM JMPR TYPE A 1' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
OSC PROGRAMMABLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC datasheet.pdf