Vishay Thin Film PHP00805H1501BBT1
PHP00805H1501BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1501BBT1
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1501BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1501BBT1
QUANTITY
PHP00805H1501BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1501BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1501BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1501BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1501BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1501BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1501BBT1
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
BANANA PLUG W/BOOT 14-16AWG BLK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 250 MOHM TH datasheet.pdf
SR BTS TT 59 20 ASY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf