Bel Fuse Inc. SSQE48T07120-NABNG-Q
SSQE48T07120-NABNG-Q picture photo
Mfg. Part Number
SSQE48T07120-NABNG-Q
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 84W
Datasheet Download
SSQE48T07120-NABNG-Q.pdf
Availability of SSQE48T07120-NABNG-Q
QUANTITY
SSQE48T07120-NABNG-Q Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQE48T07120-NABNG-Q
Internal Part NumberEIS-SSQE48T07120-NABNG-Q
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSSQE48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts) - Manufacture Series84W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.10" L x 0.60" W x 0.37" H (27.9mm x 15.2mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max84W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQE48T07120-NABNG-Q
Related LinksSSQE48T071, SSQE48T07120-NABNG-Q Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SSQE48T07120-NABNG-Q Details Description
Related parts for SSQE48T07120-NABNG-Q
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG4 BK 7/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
OSC XO 94.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 1A datasheet.pdf