Vishay Thin Film PHP00805H1561BBT1
PHP00805H1561BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1561BBT1
Brief Description
RES SMD 1.56K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1561BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1561BBT1
QUANTITY
PHP00805H1561BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1561BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1561BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1561BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1561BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1561BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1561BBT1
IDC CABLE - MCG26K/MC26G/MCG26K datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE I2C SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.4MM PITCH datasheet.pdf