Vishay Thin Film PHP00805H1620BST1
PHP00805H1620BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1620BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1620BST1.pdf
Availability of PHP00805H1620BST1
QUANTITY
PHP00805H1620BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1620BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1620BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1620BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1620BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1620BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H1620BST1
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO -8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 12A TO-3PN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 85.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 15POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
VALVE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
GMBH THERMOFIT CV- datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 35 V datasheet.pdf