Vishay Thin Film PHP00805H1650BBT1
PHP00805H1650BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1650BBT1
Brief Description
RES SMD 165 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1650BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1650BBT1
QUANTITY
PHP00805H1650BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1650BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1650BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1650BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1650BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1650BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1650BBT1
POT 35K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf