Vishay Thin Film PHP00805H1651BBT1
PHP00805H1651BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1651BBT1
Brief Description
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1651BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1651BBT1
QUANTITY
PHP00805H1651BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1651BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1651BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1651BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1651BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1651BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1651BBT1
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC 2.63V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7357 datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL R/G WH DIFF datasheet.pdf