Vishay Thin Film PHP00805H1930BBT1
PHP00805H1930BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1930BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 193 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1930BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1930BBT1
QUANTITY
PHP00805H1930BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1930BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1930BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)193
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1930BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1930BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1930BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1930BBT1
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 50V SCREW datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf