Vishay Thin Film PHP00805H2082BBT1
PHP00805H2082BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2082BBT1
Brief Description
RES SMD 20.8K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2082BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2082BBT1
QUANTITY
PHP00805H2082BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2082BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2082BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2082BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2082BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2082BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2082BBT1
IC DELAY LINE 80NS 16SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 52 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 120 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES MULT OHM 20SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf