Vishay Thin Film PHP00805H2340BBT1
PHP00805H2340BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2340BBT1
Brief Description
RES SMD 234 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2340BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2340BBT1
QUANTITY
PHP00805H2340BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2340BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2340BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)234
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2340BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2340BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2340BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2340BBT1
FIXED IND 3.3UH 1.85A 35 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf