Vishay Thin Film PHP00805H2461BST1
PHP00805H2461BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2461BST1
Brief Description
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2461BST1.pdf
Availability of PHP00805H2461BST1
QUANTITY
PHP00805H2461BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2461BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2461BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2461BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2461BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2461BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H2461BST1
COMPONENT CLIPS MOLDED 3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C, PWM Dimming 30mA Backlight 16-WLCSP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PILOT PIN BUSHING datasheet.pdf
RES 41 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES 250 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.022UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf