Vishay Thin Film PHP00805H2521BBT1
PHP00805H2521BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2521BBT1
Brief Description
RES SMD 2.52K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2521BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2521BBT1
QUANTITY
PHP00805H2521BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2521BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2521BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2521BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2521BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2521BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2521BBT1
IC COMPAR DUAL MICPWR CMOS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
ADAPTER PLATE 1/16 DIN METERS datasheet.pdf
P&S 4P5W 20A/3PY120/208 CONNEC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10MLF datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf