Vishay Thin Film PHP00805H2581BBT1
PHP00805H2581BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2581BBT1
Brief Description
RES SMD 2.58K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2581BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2581BBT1
QUANTITY
PHP00805H2581BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2581BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2581BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2581BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2581BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2581BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2581BBT1
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf