Vishay Thin Film PHP00805H2802BST1
PHP00805H2802BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2802BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2802BST1.pdf
Availability of PHP00805H2802BST1
QUANTITY
PHP00805H2802BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2802BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2802BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2802BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2802BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2802BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H2802BST1
JUMPER-H1505TR/A2015V/H1505TR 4" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS TQFP-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 98POS datasheet.pdf