Vishay Thin Film PHP00805H4171BBT1
PHP00805H4171BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H4171BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.17K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H4171BBT1.pdf
Availability of PHP00805H4171BBT1
QUANTITY
PHP00805H4171BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H4171BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H4171BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H4171BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H4171BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H4171BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H4171BBT1
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 8-VFDFPN datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf