Vishay Thin Film PHP00805H5051BST1
PHP00805H5051BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H5051BST1
Brief Description
RES SMD 5.05K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H5051BST1.pdf
Availability of PHP00805H5051BST1
QUANTITY
PHP00805H5051BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H5051BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H5051BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H5051BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H5051BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H5051BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H5051BST1
RES SMD 825 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH UNITS datasheet.pdf
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 29MA 167 OHM TH datasheet.pdf