Vishay Thin Film PHP00805H52R3BBT1
PHP00805H52R3BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H52R3BBT1
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H52R3BBT1.pdf
Availability of PHP00805H52R3BBT1
QUANTITY
PHP00805H52R3BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H52R3BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H52R3BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H52R3BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H52R3BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H52R3BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H52R3BBT1
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
AE-67065-3600 670653600 datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X1500MM datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B22, AFS S4 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.4A 130 MOHM TH datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
NEOPRENE MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf