Vishay Thin Film PHP00805H53R6BST1
PHP00805H53R6BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H53R6BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H53R6BST1.pdf
Availability of PHP00805H53R6BST1
QUANTITY
PHP00805H53R6BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H53R6BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H53R6BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H53R6BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H53R6BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H53R6BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H53R6BST1
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CABLE GRIP BLACK 5.5-12MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MWS 3PHASE CTRL RLY 208-480VAC datasheet.pdf
3300UF 250V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf