Vishay Thin Film PHP00805H6651BBT1
PHP00805H6651BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H6651BBT1
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H6651BBT1.pdf
Availability of PHP00805H6651BBT1
QUANTITY
PHP00805H6651BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H6651BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H6651BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H6651BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H6651BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H6651BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H6651BBT1
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP MICA 5100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 1POS 3.81MM datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 16POS PIN datasheet.pdf