Vishay Thin Film PHP00805H7151BST1
PHP00805H7151BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H7151BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H7151BST1.pdf
Availability of PHP00805H7151BST1
QUANTITY
PHP00805H7151BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H7151BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H7151BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H7151BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H7151BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H7151BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H7151BST1
CONN SOCKET 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
MICRO 9C S 12" YEL JACKS NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf