Vishay Thin Film PHP00805H83R5BST1
PHP00805H83R5BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H83R5BST1
Brief Description
RES SMD 83.5 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H83R5BST1.pdf
Availability of PHP00805H83R5BST1
QUANTITY
PHP00805H83R5BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H83R5BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H83R5BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)83.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H83R5BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H83R5BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H83R5BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H83R5BST1
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADR PH SIDE 13POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 273 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf