Vishay Thin Film PHP01206E20R0BBT5
PHP01206E20R0BBT5 picture photo
Mfg. Part Number
PHP01206E20R0BBT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.1% 1W 1206
Datasheet Download
PHP01206E20R0BBT5.pdf
Availability of PHP01206E20R0BBT5
QUANTITY
PHP01206E20R0BBT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP01206E20R0BBT5
Internal Part NumberEIS-PHP01206E20R0BBT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP01206E20R0BBT5
Related LinksPHP01206, PHP01206E20R0BBT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP01206E20R0BBT5 Details Description
Related parts for PHP01206E20R0BBT5
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 120 OHM 2% AXL datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm Series 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.34MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 5POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMB AEQ datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf