Vishay Thin Film PHP01206E4021BBT5
PHP01206E4021BBT5 picture photo
Mfg. Part Number
PHP01206E4021BBT5
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1W 1206
Datasheet Download
PHP01206E4021BBT5.pdf
Availability of PHP01206E4021BBT5
QUANTITY
PHP01206E4021BBT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP01206E4021BBT5
Internal Part NumberEIS-PHP01206E4021BBT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP01206E4021BBT5
Related LinksPHP01206, PHP01206E4021BBT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP01206E4021BBT5 Details Description
Related parts for PHP01206E4021BBT5
IC TRPL SUPPLY MONITOR 5V 8-MSOP datasheet.pdf
FITTING LD/LDP/CD PWR DROP CEIL datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 32MMX36MM 12.80" datasheet.pdf
IC 1.5A PWR DIST SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 7.6800MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
FUSE 2.5A 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 65MA 9.89 OHM TH datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf