Vishay Thin Film PHP02512E3011BBT5
PHP02512E3011BBT5 picture photo
Mfg. Part Number
PHP02512E3011BBT5
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 2.5W 2512
Datasheet Download
PHP02512E3011BBT5.pdf
Availability of PHP02512E3011BBT5
QUANTITY
PHP02512E3011BBT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP02512E3011BBT5
Internal Part NumberEIS-PHP02512E3011BBT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2.5W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP02512E3011BBT5
Related LinksPHP02512, PHP02512E3011BBT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP02512E3011BBT5 Details Description
Related parts for PHP02512E3011BBT5
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 CALPELLA 32QFN datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 7" 2S FIN datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONT MALE 6021 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf