Pericom Semiconductor Corp. PI74ALVTC16240A
PI74ALVTC16240A picture photo
Mfg. Part Number
PI74ALVTC16240A
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP
Datasheet Download
PI74ALVTC16240A.pdf
Availability of PI74ALVTC16240A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PI74ALVTC16240A Order Process
Ship out your order
Specifications of PI74ALVTC16240A
Internal Part NumberEIS-PI74ALVTC16240A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jul/2005
Standard Package39
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALVTC
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low32mA, 64mA
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PI74ALVTC16240A
Related LinksPI74ALV, PI74ALVTC16240A Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PI74ALVTC16240A Details Description
Related parts for PI74ALVTC16240A
SWITCH SNAP SPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.8A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 2POS 24-28AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 3.0, Super Speed 10 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf