Microchip Technology PIC10F202T-I/MC
PIC10F202T-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
PIC10F202T-I/MC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC10F202T-I/MC.pdf
Availability of PIC10F202T-I/MC
QUANTITY
PIC10F202T-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10F202T-I/MC
Internal Part NumberEIS-PIC10F202T-I/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC10F200,2,4,6 Datasheet Update 25/Oct/2013
Datasheet Update 18/Sep/2014
Mold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O3
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10F202T-I/MC
Related LinksPIC10F2, PIC10F202T-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10F202T-I/MC Details Description
Related parts for PIC10F202T-I/MC
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12.24VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
BOARD DEMO FLYBACK VIPER06 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf