Microchip Technology PIC12C672-10/P
PIC12C672-10/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12C672-10/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP
Datasheet Download
PIC12C672-10/P.pdf
Availability of PIC12C672-10/P
QUANTITY
PIC12C672-10/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12C672-10/P
Internal Part NumberEIS-PIC12C672-10/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Qualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12C
Core Size8-Bit
Speed10MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12C672-10/P
Related LinksPIC12C6, PIC12C672-10/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12C672-10/P Details Description
Related parts for PIC12C672-10/P
JUMPER-H1503TR/A2015G/H1501TR12" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
COVERFINGER datasheet.pdf
CONN SSL HDR 2POS 2.5MM SOLDER datasheet.pdf