Microchip Technology PIC12F609-I/MD
PIC12F609-I/MD picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F609-I/MD
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F609-I/MD.pdf
Availability of PIC12F609-I/MD
QUANTITY
PIC12F609-I/MD Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F609-I/MD
Internal Part NumberEIS-PIC12F609-I/MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification of VDFN-8L (4x4) 01/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F609-I/MD
Related LinksPIC12F6, PIC12F609-I/MD Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F609-I/MD Details Description
Related parts for PIC12F609-I/MD
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 24W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 12X12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
MICRO 100 F 20" RBW JACKS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf