Microchip Technology PIC12F615T-I/MF
PIC12F615T-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F615T-I/MF
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F615T-I/MF.pdf
Availability of PIC12F615T-I/MF
QUANTITY
PIC12F615T-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F615T-I/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12F615T-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F615T-I/MF
Related LinksPIC12F6, PIC12F615T-I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F615T-I/MF Details Description
Related parts for PIC12F615T-I/MF
IC CTRLR FULL SPD FUNC 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 YLW,GRN,YLW,GRN datasheet.pdf
IC REG SYNC BUCK 6A 1MHZ 24-MLF datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 13POS datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 475MW SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-12V 1.25A datasheet.pdf