Microchip Technology PIC12F617-E/P
PIC12F617-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F617-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Datasheet Download
PIC12F617-E/P.pdf
Availability of PIC12F617-E/P
QUANTITY
PIC12F617-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F617-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC12F617-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 04/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F617-E/P
Related LinksPIC12F, PIC12F617-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F617-E/P Details Description
Related parts for PIC12F617-E/P
SSD 120GB 2.5" SATA datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-15V 350MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 6CH 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 900MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 2KN/110 AR UC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf