Microchip Technology PIC12F629T-E/MF
PIC12F629T-E/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F629T-E/MF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F629T-E/MF.pdf
Availability of PIC12F629T-E/MF
QUANTITY
PIC12F629T-E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F629T-E/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12F629T-E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginMold Compound Qualification 07/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-S (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F629T-E/MF
Related LinksPIC12F6, PIC12F629T-E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F629T-E/MF Details Description
Related parts for PIC12F629T-E/MF
IC DIFF RCVR/EQUALZR TRPL 28-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS FMALE SOLDER GLD datasheet.pdf
RES 400 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 190PO datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN TTM JACK STR SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf